TOKAT REŞADİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KIRIM KANGO KANAMALI ATEŞ EĞİTİMİ SEMİNERİ

KIRIM KANGO KANAMALI ATEŞ EĞİTİMİ SEMİNERİ

KIRIM KANGO KANAMALI ATEŞ EĞİTİMİ SEMİNERİ


              İlçemiz Merkez,köy ve kasabalarında göre yapmakta olan Rehber Öğretmeni bulunan okullarımızda Rehber Öğretmenlerin katılımıyla Rehber Öğretmeni bulunmayan okullarımızdan ise belirlenen bir Öğretmenimize Toplum Sağlığı Merkezi Elemanları Doktor. Ayhan AÇLAN Ebe Nur COŞKUN ve Ebe Nurgül ÖNDER tarafından ilçemiz Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 09/03/2015 Pazartesi günü Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hakkında eğitim semineri verdi.

            Öğretmenlerimize verilen eğitimde bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan kenelerin ülke genelinde büyük tehlike oluşturduğunu belirtti.Her yıl ilimizde ve ilçemizde bu hastalıktan ölümlerin yaşandığı ve alınması gereken tedbirler üzerinden bilgiler verildi.
Kene’nin en önemli hastalık taşıyıcılarından biri olduğuna değinen Sağlık Memurları, “Keneler 200′den fazla hastalık taşırlar. Hastalığı taşıyan kene türü özellikle yaban hayvanı barındıran ve meşelik ormanların yoğun olduğu, parçalı arazi yapısına sahip kırsal alanlarda görülmektedir. Kenelerin yaşam alanlarından uzak durmak gerektiğine dikkat çeken Sağlık Memurları, “Bu alanlara gidildiğinde belli aralıklarla vücut kene varlığı yönünden kontrol edilmeli. Sahada çizme veya bot kullanılmalı. Pantolon paçaları çorap içine alınmalı, Belirli aralıklarla hayvanlar ilaçlanmalı, böceksavarlar kullanılmalı. Bu amaçla, çiftlik hayvanlar periyodik olarak ilaçlanmalıdır. Kene tutunması veya kene ile teması olup hastalık belirtileri olanlar en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır” diye konuştu.

 

         Öğretmenlerimizi bilgilendiren Toplum Sağlığı Merkezi Elemanları Doktor. Ayhan AÇLAN Ebe Nur COŞKUN ve Ebe Nurgül ÖNDER´e teşekkür ederiz.

 

 

Kurtuluş Mah. Atatürk Cad. Hükumet Konağı Kat1 No6 60700 Reşadiye/TOKAT - 03564613350-4613021

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.