TOKAT REŞADİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde Oluşturulan “Z Kütüphane" Açılışı Yapıldı

İlçemizde Oluşturulan “Z Kütüphane

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü´nce “Okullar Hayat Olsun" projesi kapsamında; Okullarımızda internet hizmeti sunan, içerisinde temel eserleri barındıran kütüphane mekanları oluşturmak, bilgi teknolojisi sınıflarını kütüphaneler ile birleştirilip öğrencilere ödevlerini hazırlama ve çıktı alma imkanı sunmak, öğrenme faaliyetlerinde kitaplardan başka dijital kaynaklardan da yararlanmalarını sağlamak amacıyla “Z Kütüphaneler” oluşturulmaya başlandı. İlimizde yapılan çalışmalarla sayısı her gün artan “Z Kütüphane’lere” bir yenisi daha eklendi. Reşadiye Atatürk Ortaokulu´nda düzenlenen “Z Kütüphane” açılışına Valimiz Cevdet CAN, AK Parti Tokat Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Prof. Dr. Coşkun ÇAKIR, Reşadiye Kaymakamımız Faruk ERDEM, Reşadiye Belediye Başkanımız Cemil KILIÇ, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, İlçe Protokolü, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Kütüphane açılışı öncesi bir konuşma yapan Reşadiye Kaymakamımız Faruk ERDEM, dinimizin ilk emrinin “oku” olduğunu ifade ederek, okumanın herkes için önemli bir görev olduğunu söyledi. ERDEM, çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmanın en önemli görevimiz olduğunu da dile getirdi.

           Ardından kürsüye gelen AK Parti Tokat Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Prof. Dr. Coşkun ÇAKIR ise konuşmasında, kadim uygarlıkların hepsinde en büyük merkezlerin kütüphaneler olduğunu söyledi. Gerek İslam tarihinde gerekse Türk tarihinde kütüphanelerin önemli merkezler olduğunu dile getiren Çakır, “Bilgi insanlık tarihinin üretmiş olduğu en önemli şeydir. Bugün Amerika Birleşik Devletleri 300-400 yıllık tarihi ile bugünkü durumda ise bilginin ve teknolojinin önündeki tüm engelleri kaldırdığı içindir. Dünyanın en büyük kütüphanesi Amerika´nın başkentindeki kongre kütüphanesidir. Dünyanın neresinde bir kitap yayınlansa, en geç 2 yıl sonra bu kütüphanede bulabilirsiniz. Bugün, ABD´ye senede yurt dışından gelen öğrenci sayısı bir milyon. Bu gerçeği görmez isek boşuna uğraşırız. Yani büyük medeniyetler büyük ülkeler öyle yatarak, oturarak büyük olmuyor. Büyük medeniyetler bilgiye ulaşarak, başka ülkelerin ürettiği bilgiyi paylaşarak büyük oluyor” dedi.

            Ardından kürsüye gelen Valimiz Sayın Cevdet CAN ise konuşmasında, büyük devlet olmak için büyük eserler ortaya çıkarılması gerektiğini, büyük eserler ortaya çıkarmak için de okumak ve araştırmak gerektiğini belirterek, “Bildiğiniz gibi Türkiye´nin en büyük kütüphanesi Beştepe’de açılacak. Şu an biz de Tokat´ta ve ilçelerimizde ‘Şehir Kütüphanesi’ kurmak istiyoruz. Burada şehrin tarihini, kültürünü okuyabileceğimiz bir kütüphane oluşturmak için özel idareden bütçemizi hazırladık. Önümüzdeki dört yıl içinde bunları gerçekleştireceğiz. Okullarımızı da Z Kütüphanelerle donatacağız” dedi. Okullarımızdaki kütüphanelerin geliştirilmesi noktasında her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da dile getiren Valimiz Sayın Cevdet CAN, öğrencilere lüzumsuz ilgilerden kendilerini kurtarmalarını, bunun yolunun da okumaktan geçtiğini söyledi.

Konuşmaların ardından, geçtiğimiz günlerde Samsun’da düzenlenen atletizm ve Tokat’ta düzenlenen satranç müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 

Ödül töreninin ardından Z Kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından protokol tarafından kütüphane gezildi.


19-01-201619-01-2016

19-01-201619-01-2016

19-01-2016

Kurtuluş Mah. Atatürk Cad. Hükumet Konağı Kat1 No6 60700 Reşadiye/TOKAT - 03564613350-4613021

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.